Korekcja zmarszczek

Zabiegi odmładzające twarz już dawno przestały być domeną ekscentryczny gwiazd filmowych i cieszą się coraz większą popularnością. Zmiany te odzwierciedlają dwa ważne, współczesne zjawiska kulturowo-socjalne: rosnącą wagę jaką ludzie przykładają do swojego wyglądu oraz dążenie do uzyskania tego celu za pomocą mniej inwazyjnych, wiążących się z mniejszym dyskomfortem i krótszą rekonwalescencją sposobów, nawet jeśli prowadzą one do mniej trwałych niż zabiegi chirurgiczne efektów.

Bardzo duże znaczenie ma fakt że, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, który wypełniacz tkankowy jest najlepszy. Odpowiedź dla każdego może być inna i zależy od bardzo wielu czynników takich jak: preferencje pacjentki, jej oczekiwania, okolica anatomiczna w jakiej ma być użyty wypełniacz, inne zabiegi planowane ewentualnie przez pacjentkę, jej wiek, oraz wiele innych. Na wszelkie pytania odpowie nasz lekarz medycyny.

Botox (zwany również toksyną botulinową) obecnie jest najpopularniejszą i najskuteczniejszą formą usuwania zmarszczek (najczęściej mimicznych) z górnej części twarzy (kurze łapki, zmarszczki palacza oraz tak zwana lwia zmarszczka czyli bruzdy między brwiami) i jest zabiegiem prewencyjnym. Zabiegi z użyciem botox'u polegają na wstrzyknięciu małych dawek preparatu w kilka precyzyjnie wybranych miejsc twarzy.

Dzięki botox'owi impulsy nerwowe przepływające z mózgu do wybranych tkanek mięśniowych zostają zablokowane dzięki czemu nie pracują zapobiegając powstawaniu zmarszczek. W latach 80' botox był używany jako preparat leczniczy przy zaburzeniach skurczy mięśni jednak od XXI wieku stosuje się go w kosmetologii oraz stał się popularnym wśród kobiet i jest jednym z najbezpieczniejszych specyfików. Zabiegi z botox'u redukują aż do 80% zmarszczek, nalezy jednak pamiętać, że zabieg jest tymczasowy i należy go powtarzać aby utrzymać długotrwały efekt.

Botox stosuje się także w przypadkach migreny, nadpotliwości ( ręce, stopy, czoło pachy), skurczu powiek, zeza, ślinotoku i dystonii szyjnej (bolesne skurcze mięśni szyi) zatok, otyłości, choroby wrzodowej i nietrzymaniu moczu. Ta niechirurgiczna metoda pozwala na wygładzanie zmarszczek wokół oczu, między brwiami, na czole. Po podaniu botoxu nadmiernie aktywne mięśnie rozluźniają się i następuje stopniowe wygładzanie zmarszczek.

Przeciwwskazania

 • ciąża i matki karmiące,
 • osoby biorące leki takie jak: tetracyclina, linkomycyna i inne antybiotyki aminoglikozydowe jak gentamycyna, neomycyna
  i streptomycyna ( mają zdolność do współdziałania z toksyną
  i zwiększają ryzyko wystąpienia skutków ubocznych),
 • choroby płytki nerwowo-mięśniowej np. miastenia gravis,
 • uczulenie na albuminę ludzką,
 • przewlekłe choroby autoimmunologiczne, np. przykład reumatoidalne zapalenie stawów,
 • przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych zawierających substancje rozrzedzające krew, np. kwas acetylosalicylowy(występują siniaki po iniekcji),
 • choroby układu nerwowego i sercowego.

Z zastrzyków botox'u korzysta coraz więcej mężczyzn. Przed wykonaniem zabiegu wielu lekarzy proponuje rewitalizacje skóry - zwłaszcza u osób z dużą wiotkością skóry, zwiększa to efektywność zabiegu.