Modelowanie ust

Starzenie się powoduje utratę jędrności ust. Usta odwadniają się, skóra na nich staje się cienka i ulega wysuszeniu, co nadaje im starszy wygląd. Proces starzenia się ust przebiega według ścisłej kolejności. Pierwszym etapem procesu starzenia się ust jest ich odwodnienie, co pociąga za sobą utratę objętości i jędrności. W miarę postępowania odwodnienia, wargi tracą też kolor.

Jedną z najpopularniejszych obecnie metod poprawiania wyglądu stało się modelowanie ust - poprawianie ich konturu, powiększanie objętości - powiększanie. Zabieg może być wykonywany bez względu na wiek pacjenta. U młodych kobiet a także mężczyzn, korekta dotyczy przeważnie zbyt mało wykształconej wargi górnej lub dolnej. Część pacjentek pragnie powiększyć swoje usta z powodu panującej mody na 'pełne' usta. W późniejszym wieku dokonujemy głównie korekty konturu warg i zmian wynikających z postępującego procesu starzenia się ust związanego z odwodnieniem czerwieni wargowej.

Przed zabiegiem modelowania ust

Zabieg modelowania ust nie wymaga specjalnych przygotowań. Jest to jeden z zabiegów, które można wykonać w przerwie na lunch. Nie należy zażywać aspiryny i stosować leków przeciwzapalnych na około 3 dni przed zabiegiem. W dniu zabiegu powinno się unikać intensywnego nagrzewania ciała (sauna, solarium, promienie słoneczne) oraz intensywnego wysiłku fizycznego. Bezpośrednio przed zabiegiem należy zmyć makijaż z ust. Wszystkie te zalecenia mają na celu uzyskanie jak najlepszego efektu.

Przebieg zabiegu modelowania ust

Ponieważ okolice ust są bardzo wrażliwe, proponujemy pacjentom znieczulenie albo przy pomocy kremu znieczulającego ok. 40 min przed zabiegiem, albo przez znieczulenie nasiękowe (tzw. dentystyczne). Preparat kwasu hialuronowego jest wstrzykiwany przez lekarza w skórę właściwą przy pomocy ampułko-strzykawki i bardzo cienkiej igły.

W zależności od potrzeb pacjenta można korygować całą okolicę ust tzn:

  • zwiększyć objętość wargi czerwonej
  • modelować kontur ust
  • wypełnić drobne zmarszczki wokół ust. Po iniekcji miejsce wstrzyknięcia preparatu jest masowane celem jednolitej dystrybucji na całej powierzchni.

Bezpośrednio po zabiegu stosujemy preparat z witaminą K np. Auriderm ograniczający pojawienie się drobnych siniaków.

Działania niepożądane

Po zastrzyku mogą wystąpić reakcje zapalne tj. obrzęk, zaczerwienienie, rumień. Może też pojawić się niewielki krwiak. Wszystkie te objawy ustępują samoistnie w ciągu kilku dni.

Po zabiegu

Przez kilka godzin po zabiegu powinno się unikać nadmiernej ekspresji w obrębie ust, jak również dotykania i masowania miejsc iniekcji. Przez około 3 dni należy unikać nadmiernego narażenia na promienie słoneczne oraz ciepło(solarium, promienie słoneczne, i sauna). Wszystkie te zalecenia mają na celu uzyskanie jak najlepszego efektu.

Przeciwwskazania

  • Kobiety w ciąży i karmiące piersią.
  • Miejsca z problemami skórnymi typu zapalnego i/lub infekcje (trądzik, opryszczka...)
  • Skłonności do blizn przerostowych (keloidów)
  • Choroby układu immunologicznego, immunoterapia, nadwrażliwość na kwas hialuronowy.